BANDIRMA RES - Bandırma/BALIKESİR (50 MW)KURUMSAL 
ÜST YÖNETİM

Ü. TOLGA BİLGİN

Genel Müdür/Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Ü. Tolga Bilgin, 1974 yılında Ankara’da doğdu. 1997 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Üniversiteden hemen sonra grubun finans ve muhasebe bölümünde işe başladı. 1998 yılından itibaren grubun rüzgâr santralleri yatırımlarının geliştirilmesi, fizibilite çalışmalarının yapılması ve bunların Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı nezdinde takip ve başvuru süreçlerini başlattı. 2001 yılından itibaren grubun Proje Geliştirme Müdürü olarak, projelerin başvuru, elektromekanik teçhizat ihale süreçleri ve ilgili sözleşme müzakereleri; proje finansmanı bulunması ve ilgili sözleşmelerinin müzakereleri, devlet izinlerinin takibi ve projelerin kurulması süreçlerini yönetti. Bu kapsamda Türkiye’nin ilk lisanslı rüzgâr santrali olan Bandırma RES projesinin gerçekleşmesinde öncü ve önemli roller üstlendi. Bunlarla birlikte, Bilgin Enerji bünyesinde geliştirilen hidroelektrik santrallerinin başvuru, fizibilite, finansman ve izin süreçlerini yürüttü. Türkiye’ye ilk kez gönüllü karbon sertifikasını getirmek suretiyle grubun rüzgâr ve su projelerinin karbon azaltım sertifikalarını alarak, bunların dünya karbon piyasasında ticaretini başlattı.


Tolga Bilgin, 2014 yılında Bilgin Enerji Holding ve grup şirketlerine Genel Müdür ve İcra Kurulu Başkanı olarak atanmıştır ve halen görevine devam etmektedir. 2016 yılında Bilgin Enerji iştiraki olan ve Londra Borsasında işlem gören Genel Enerji’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevini icra etmiştir. 2018 yılında Avusturya menşeili petrol ve gaz şirketi olan OMV’den Samsun Doğalgaz Santralinin alınması kapsamında teklif verme, satın alma ve finansman görüşmelerini bizzat yürüterek bu önemli santrali grubun bünyesine katmıştır. Bu satın alımı ile birlikte grubun kurulu gücü iki katına çıkmış ve Bilgin Enerji, sektörün önemli bir oyuncusu olma konumunu daha da güçlendirmiştir. Tolga Bilgin 2003-2007 yılları arasında TÜREB Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur ve halen RESSİAD (Rüzgâr Enerjisi ve Su Santralleri İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre üyesidir.


Evli ve iki erkek çocuk babası olan Ü. Tolga Bilgin aynı zamanda Bilgin Enerji Holding ve bünyesindeki şirketlerin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de sürdürmektedir.